25.06.2014 • Michal Král

Ako využiť motion grafické videá vo svoj prospech

Motion grafické videá sú dôležitou súčasťou marketingu mnohých značiek. Neviete, ako by mohli pomôcť vášmu biznisu? Pozrite si videorozhovor Michala Krála z Pricemania.sk s Tomášom Vatrtom z Adbee Digital.

 

M: Čo to vlastne sú motion grafické videá?
T: Motion grafické videá sú krátke animované videá, ktoré vysvetlia tvoj produkt alebo službu do 60 sekúnd, a tým ich dokážu predať.

M: Máš na mysli situáciu, kedy prídem na stránku po prvýkrát, vôbec neviem, čo daná firma robí, a potrebujem zistiť, v čom mi vie pomôcť?
T: Áno, presne tento problém tie videá riešia. Je to problém bežných ľudí. Nemajú čas čítať si rozsiahle texty, možno dostali odporúčanie na nejaký produkt alebo službu, ktoré si našli online, ale nemajú čas celú stránku si prečítať. Tá služba môže byť svojím spôsobom komplikovaná, lebo je nová. Veľa online služieb je nových, a tým pádom ich ľudia nechápu. Na to, aby ich pochopili je najlepšie im to vysvetliť formou krátkeho videa, ktoré preferuje až 70 % ľudí. Dokonca ich preferujú aj manažéri a biznismeni v pozíciách.

M: A na čo sú takéto grafické videá určené alebo pre koho sú vhodné?
T: Tieto videá sú vhodné pre všetkých, ktorí majú nejakú webstránku, ktorá má nejakým spôsobom predávať, má mať konverziu. Tieto videá preukázateľne zvyšujú konverziu až do výšky 60 %, a dokonca zvyšujú aj čas strávený na stránke, priemerne až o dve minúty. Takže tie čísla sú naozaj super. Keď už som pri tých číslach, môžem spomenúť ešte to, že 70 % výsledkov vyhľadávania v Googli sa zobrazuje nejaké video, a tieto videá majú reálne oveľa vyššiu konverziu ako klasické textové odkazy a toto všetko hovorí v prospech týchto videí. Ak niekto potrebuje zvýšiť konverziu na svojej stránke, tak toto je ideálny nástroj.

M: Môžem potvrdiť na sebe, že oveľa radšej si kúpim produkt, ktorý vidím na tom videu ako čítať nejaké siahodlhé texty, takže s tým súhlasím.
T: Ľudia myslia vizuálne a emocionálne, takže treba im to ponúknuť.

Motion grafické video

M: Veľa z tých videí je naozaj profesionálne spracovaných, naozaj s profi hlasom. Ako dlho sa takéto video pripravuje alebo vyrába?
T: Toto video sa pripravuje dlhšie ako si väčšina zákazníkov myslí. Veľa zákazníkov príde s tým, že by to chceli mať do dvoch týždňov hotové. Reálny proces sa skladá z viacerých krokov, ktoré si treba prejsť a schváliť, a je to veľmi veľa roboty. Môžem ten proces v skratke popísať, ide o šesť krokov, ktorými treba prejsť. Treba si vymyslieť príbeh, treba si vymyslieť, ako tú myšlienku podať v krátkom čase, čiže vymyslieť s nejaký scenár. Ten scenár treba ešte do detailu dotiahnuť a pripraviť si storyboardy. Storyboard je sled rozkreslených obrázkov, ktoré popisujú ako budú jednotlivé scény toho videa vyzerať a čo sa v každej scéne povie, odohrá atď. Po tom ako sa pripraví storyboard, sa rieši samotné nahratie hlasu, tzv. voice over, čiže musí byť pripravený ten text, ktorý nahovorí profesionálny herec v štúdiu. Tu sa často zlyháva, pretože toto je naozaj niečo, na čom sa nedá šetriť. Ak máte akokoľvek dobre urobené video, ale máte zlú nahrávku zvuku, tak tých ľudí to nebaví a nebudú to pozerať. Až potom sa môže riešiť vizualizácia samotná, grafický štýl, kreslenie jednotlivých scén, čo sa potom animuje a následne ozvučuje. Pridávajú sa tomu zvukové efekty a podmazová hudba, ktorá dodáva atmosféru. Na tomto procese sa zúčastňuje viacero ľudí, nerobí to len jeden človek. Minimálny čas na vyhotovenie takéhoto videa je jeden mesiac, na to, aby sa to všetko dalo zvládnuť naozaj profesionálne.

M: Takže výroba profesionálneho animovaného videa nie je vôbec jednoduchá. Čoho sa treba vyvarovať? Čo sú najväčšie úskalia?
T: Treba sa vyvarovať zlého začiatku. Začiatkom je vlastne samotná myšlienka. To zhrnutie myšlienok do krátkeho textu takým spôsobom, aby vytvárali príbeh, ktorý dokáže tých ľudí zaujať a dokáže im to predať. Tu sa často snaží klient šetriť. Vytvorenie nejakého príbehu si vyžaduje veľa skúseností, treba ho nejakým spôsobom postaviť, treba tomu dať nejakú štruktúru, koncept. Rieši sa to napríklad tak, že nastolíme nejaký problém okolo hlavného hrdinu, ktorý vyrieši práve produkt alebo služba, ktoré ponúkame. Alebo kladieme rôzne otázky a dávame na ne odpovede. Alebo nastolíme nejaký mýtus, ktorý vyvrátime pomocou viacerých faktov. Tu sa používa viacero metód na to, aby to naozaj fungovalo. Teraz sa dosť hovorí o Golden Circle, čiže vlastne o tom, ako vysvetľovať produkty alebo služby značiek tak, aby to ľudia lepšie vnímali a aby to vnímali emocionálne. Lebo značky hovoria o faktoch. U nás značky predávajú notebooky cez výkonný procesor atď., pričom ľudí to primárne nezaujíma, lebo emócie vedú k činom a rozmýšľanie vedie len k nejakým záverom. Tie fakty ma nútia rozmýšľať, ale emócie mi to nedáva. Ja potrebujem ľuďom dať emócie. Viem im to dať tak, že začnem z opačnej strany. Poviem, prečo niečo robím, prečo robím napríklad tieto Tulivaky, na ktorých sedím. Chcem, aby sa ľuďom pohodlne sedelo, chceme dať ľuďom pohodlné sedenie. Ako to robím? Mám na to nejaké technológie, investoval som do výroby atď. A čo robím? Výsledkom je tento samotný Tulivak, ktorý teraz predávam za toľko a toľko. Toto sa dá vniesť aj do tých videí. Treba tomu rozumieť a vedieť, ako postaviť ten príbeh. Samozrejme, ako som spomínal predtým, voice over. Ak niekto nahrá zlý voice over, už by mohol urobiť čokoľvek, no pokazí to. Na tom nešetriť.

Michal Král a Tomáš Vatrt

M: Čo v prípade, že môj produkt nie je tak úplne sexi. Ako postaviť príbeh na relatívne nie veľmi zaujímavý produkt?
T: Na každý produkt sa dá postaviť príbeh taký, že niečo rieši, rieši nejaký problém, čiže ja ukážem hrdinu v nejakej situácii, ktorá je problematická, stala sa mu v bežnom živote a zachránili ho služba či produkt. To sa dá vymyslieť na akýkoľvek produkt a akúkoľvek službu. Ak toto ten produkt nemá, tak možno to ani nie je produkt. Podľa mňa sa vždy z metód „ako vytvoriť príbeh“, dá vyskladať pre ten konkrétny produkt príbeh.

M: Tak na záver, Tomáš, keby si ma zosumarizovať kľúčové veci pre úspešné a kvalitné motion grafické video, čo by to bolo?
T: V prvom rade príbeh, ktorý predáva, potom profesionálny voice over a nakoniec kvalitné vizuálne spracovanie.

M: Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a ak vás táto téma zaujala, určite sledujte stránku digitálnej reklamnej agentúry Adbee Digital a takisto stránku Pricemania Academy.sk.


Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • BlueWinston
  • DHL
  • 0100Campus

  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž