21.04.2017 • Zuzana Vrabcová

Michal Pastier: sila brandingu, kreativity a dát (VIDEO)

Michal Pastier je kreatívny riaditeľ agentúry Zaraguza a marketingovo-analytického toolu Exponea. Patrí medzi najuznávanejších kreatívcov v rámci Slovenska a Česka. V rozhovore sa Michal do detailov venoval značkám a správnemu brandingu, kreativite, dátam a na záver nám priblížil zopár horúcich noviniek online sveta. Nenechajte si ujsť tento jedinečný rozhovor a načerpajte dávku inšpirácie na zlepšenie pozície vlastnej značky.

 


V ROZHOVORE SA DOZVIETE:


BRANDINGOM K NÁRASTU PREDAJA

 • Na Slovensku a v Česku je pomerne nízka miera kreativity a nízka ochota investovať do brandových aktivít. Prečo je to tak? Michal tvrdí, že ľudia väčšinou nemajú čas, nemajú ambíciu urobiť niečo navyše. A pritom je to práve brandová kampaň, ktorá dokáže zvýšiť predaj až o 30%. V mnohých prípadoch oveľa viac, ako dokážu performancové kanály.
 • Čo je to vlastne branding? Branding nie je o reklame – branding je o aktivitách, ktoré spravíte navyše v tom, čo už máte. Na svoju propagáciu môžete využiť  čokoľvek -názov, firemné priestory, aktivitu... Správny brand je o chytľavosti, o emóciách, o vzťahu, vôbec nie o zľavách.
 • Koľko branding stojí? Michal tvrdí, že branding je najlepšie ponechať na profesionálov. Čo by ste mohli dostať za 1500 eurový budget? Michal prezradil, že za túto sumu vám nové brandingové aktivity síce nevytvoria, ale dokážu vám vylepšiť tie, ktoré už využívate (komunikácia s klientom, newslettre...)
 • Kedy je najlepšia doba začať uvažovať nad brandom? Odpoveď asi mnohých sklame. V momente, keď máte podnikateľský zámer. Súčasťou brandingu je totiž aj výber vhodného mena. Zabudnite na názov e-shopu menom kategórie, ktorú predávate. Buďte unikátni a vytvorte si vlastný priestor pre svoju značku. Uvedomte si, že v budúcnosti možno rozšírite oblasť podnikania, prípadne exportujete do zahraničia. Hoďte teda prehnanú skromnosť za hlavu a ambiciózne si vyberte vhodné meno!
 • Samozrejme, každá firma chce prekonať svoju konkurenciu. Čo odlišuje tých úspešných od tých menej úspešných? Podľa Michala je kľúčom distribúcia – ak firma vie dodať produkt a ak je v distribúcii videná, vie si zarobiť na to, aby neskôr boostovala predaj cez marketing cloudy alebo cez brandové kampane. Tí, s najlepšou distribúciou sú tí najúspešnejší!
 • Myslíte si, že miera brand awareness znamená vyššiu mieru konverzie? Michal jednoznačne odpovedal príkladom Amazonu. Keby zrazu vznikol presne taký istý e-shop a mal by aj rovnakú návštevnosť, jeho miera konverzie by bola zaručene nižšia len preto, že Amazon je silný brand.
 

AKO KREATÍVCI VYUŽÍVAJÚ DÁTA?

 • Problém pre marketérov býva častokrát neochota klientov prijať netradičné riešenia. Paradoxne, netradičné riešenia častokrát fungujú najlepšie. Ako teda zlepšiť úspešnosť kreatívcov v reklame? Odpoveďou sú dáta! Kreatívci potrebujú zozbierať dáta o performance, či konverziách, ktoré presvedčia klientov, že ich riešenia majú naozaj zmysel.
 • Riešením je svetovo unikátny komplexný marketingový cloud Exponea, v ktorom je Michal kreatívnym riaditeľom. Podľa prieskumu má priemerný marketér priemerne 12 online toolov, pričom Exponea ponúka všetky možnosti na jednom mieste. Viete si predstaviť, že by ste priamo na grafe dát rozklikli konkrétne miesto a priamo spustili kampaň – cez smsku, cez mail, cez popup, cez čokoľvek?
 • Ako sa hýbe pricing? Teraz je startégia postavená pre väčšie spoločnosti, keďže projekt zatiaľ nemá dostatok konzultantov. Pre cenovo prijateľnejšie riešenia pre menšie shopy si ešte budeme musieť chvíľu počkať.
 

HORÚCE NOVINKY ONLINE SVETA

 • Niektoré novinky z online sveta môžu znieť ako sci-fi. Vedeli ste, že mnohé firmy už testujú používanie chat-botov? Napríklad, ak by ste sa v Zaraguze hlásili na pozíciu kreatívca, chat-bot James Bot vám vymyslí kreatívne zadanie na mieru. Ak však teraz plánujete zaviesť niečo podobné na vlastný web, neponáhľajte sa. Chat-boti vykazujú veľa chýb a ľudia na nich zatiaľ nie sú zvyknutí.  Ale ktovie, možno v budúcnosti nebudeme robiť reklamu pre ľudí ale pre botov...
 • A čo taký e-commerce predaj cez Facebook? Zaujímavý nápad, ktorý sa však neuchytil. Okrem toho, Facebook má teraz inú prioritu – vylepšovať svoje metriky. Ktovie, koľko firiem Facebook ešte obviní, že zavádza o číslach. 
 • Má mobilná aplikácia význam pre e-shopy? Paradoxne, mnohí od nej v súčasnosti odchádzajú. Zistilo sa, že ľudia ja tak nakupujú cez web a nie cez aplikáciu. Jedinou ziskovou kategóriou sú vraj hry.

Video nabité obrovskou dávkou zaujímavých informácií uzatvára Michal brandingovými odporúčaniami pre malé e-shopy. Začnite od firemnej kultúry ako takej, ktorá sa sama o sebe môže stať brandom. Pozrite sa na to, kto sú vaši zákazníci, aké sú dáta a všetko to zabaľte do atraktívneho obalu. Pýtate sa ako? Michal vám vo videu prezradí úspechy mnohých značiek.

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
 • BlueWinston
 • DHL
 • 0100Campus

 • Business Cloud
 • Digitálna Garáž