04.07.2017 • Alžbeta Šimjaková

Jaro Chrapko: Ako chalan z Pezinka rozbehol e-shop s 3 mil. EUR obratu v 8 krajinách Európy (VIDEO)

Najmladším hosťom našich videí je zakladateľ e-shopu Dedoles. Je úspešný v šiestich krajinách v zahraničí, jeho posledný obrat predstavoval 3 milióny eur a zamestnáva 40 zamestnancov.  Predstavujeme Jara Chrapka.
 


Ako vznikol Dedoles a čo symbolizuje? 

Dlho som hľadal názov pre svoj e-shop, až napokon v lese som vymyslel názov Dedoles. Dedo predstavuje múdrosť a les je slobodný systém, ktorý sa riadi prírodnými zákonitosťami. Išiel som z lesa do biznisu. Začínal s nevšednými tričkami s rôznymi potlačami, na ktorých pracujú umelci z Ameriky. Nevedel som o biznise nič, ale postupne za chodu som sa naučil.


Prečo si si vybral práve segment tričká? 

Vedel som, že chcem podnikať a internet bolo miesto, kde sa dá podnikať aj s malými peniazmi. Začal som samostatne študovať online marketing. Produkt som našiel na dovolenke v Grécku a o približne 3 mesiace som spustil e-shop s tričkami. Zo začiatku ma to vôbec neživilo. Teraz každý rok na Vianoce dobiehame celý rok a následne zisk investujeme. Prvé 3 roky sme boli v strate, minulý rok (2016) sme sa prehupli do zisku.


Pôsobíš už v 6 krajinách. Povedz nám, v ktorej krajine ide predaj najlepšie. 

Najlepšie je na tom Česko s podielom 45%. Slovensko, Rumunsko a Nemecko zaberajú po 15%. Zvyšok sa rozdelí medzi Rakúsko a Maďarsko. Z hľadiska rastu sa nepozerám do ďalších krajín, pozerám sa dovnútra firmy – na vylaďovanie vecí.


Ako ste začali s e-shopom? 

Začal som na open carte a mali sme klasického programátora. Následne sme prešli do inej firmy, ktorá nám tiež veľmi nevyhovovala, a preto sme odišli do ui42. Avšak máme prvého fulltime kódera, pretože potrebujeme flexibilitu v kódení. Do e-shopu investujeme desiatky tisíc EUR. E-shop aj logistika sú úzko prepojené, a preto je cena vysoká. Za dva roky sme investovali 70 - 100 tisíc EUR.


Dedoles marketing – ktoré kanály fungujú najlepšie? 

Sme známi tým, že predávame cez Facebook - pred dvoma rokmi to tvorilo 75%, ale najnovšie štatistiky ukazujú len 35%. Využívame aj  dynamický remarketing. Najviac narástol newsletter, a preto máme procesy nastavené tak, aby sa týždenne vyprodukovali 2-3 newslettre. Momentálne nasadzujeme Exponeu.
Na Facebook sme mali primárny focus od začiatku a všetky novinky sme implementovali hneď, ako ich Facebook menil. Vychytali sme veľmi lacné kliky a vďaka tomu sme dosť narástli. Z roka na rok klesáme, je väčšia konkurencia a máme drahšie kliky. Stále väčší hráči vstupujú aj na Facebook. Do marketingu dávame rádovo desiatky tisíc eur. Teraz to však znižujeme. 


Tvrdíš, že newsletter prekonal Facebook. Akú veľkú databázu máte?

40 - 50 000 e-mailov v databáze v rámci všetkých trhov. Používali sme najskôr MailChimp, teraz GetResponse a pracujeme na preklápaní do Exponei


Aký tím máš okolo seba? 

Na marketingu mám 10 ľudí. Marketingová kancelária je v Bratislave. Ostatné oddelenia sídlia v Pezinku. Na supporte máme aj cudzincov, marketing je výlučne v slovenčine so slovenskými ľuďmi. Ľudí v zahraničných krajinách nemám. Do zahraničných krajín cestujem minimálne – bol som si tam len založiť bankový účet. 


Ako to funguje pri expanzii? 

Spustíš e-shop v cudzom jazyku, spustíš reklamu a ľudia začínajú kupovať od prvého dňa. Začínali sme s Českom a potom sme sa expandovali do Maďarska a Rakúska, hlavne kvôli blízkosti. Maďarsko má nízke ceny za preklik a Rakúsko zase vysokú životnú úroveň. Rumunsko sme si vybrali kvôli tomu, že je tam najmenej rozvinutý online predaj, majú najrýchlejšie rastúce HDP v Európe. Do Poľska sme neexpandovali kvôli silnej konkurencii, ale teraz máme omnoho širšie portfólio, tak sa presúvame aj na poľský trh a najnovšie expandujeme aj do Talianska, pretože vieme, že obchod s tričkami je tam málo rozvinutý. Mieru konverzie máme na úrovni 1,35 %, ale stále rastie. Nízku konverziu máme v Maďarsku - pod 1%, vysoká je v Nemecku a Rakúsku.


Čo je za tým, že vám ľudia od prvého dňa dôverujú?

Je to aj tým, ako e-shop vyzerá, teda jeho dizajn.. Myslím si, že náš e-shop vyzerá dôveryhodne, má vytvorený profesionálne vyzerajúci look, zákazníci si vedia nájsť chattovacie okienko a číslo, na tú krajinu v ktorej sa nachádzajú, v ktorej nakupujú. Myslím si, že má na to vplyv aj hodnota tovaru, ale hlavne tá špecifickosť, ľudia si častokrát nemôžu niečo také kúpiť inde.  Taktiež radi pomáhame lokálnym biznisom, pre niektorých sme kľúčovými odberateľmi.


Prečo málo slovenských e-shopov expanduje do zahraničia? 

Asi sa boja riskovať. Ale ja to tak nevnímam, že neexpandujú. Mám pocit, že okolo mňa e-shopy expandujú. Odporúčam expandovať skôr na východ ako na západ.


Spomenieš si na najväčšie chyby v biznise? 

V Rakúsku sme spustili all account predaj bez tretej strany, ktorá by nám to strážila. Skončili sme s veľa neuhradenými faktúrami. Ľudia dostali produkt a nezaplatili ho, a preto sme im posielali listy s výzvou na uhradenie. Do budúcna by som si najal firmy, ktoré by to strážili. 


Máš vo firme investora. V čom vidíš jeho prínos?

Áno, mám vo firme investora, stalo sa to v roku 2013. Zachránil ma pred krachom a naučil ma veľmi veľa o podnikaní, hodnotím to veľmi pozitívne. Je super nájsť si niekoho, kto má skúsenosť a je investor a mentor v jednom.


Aká je tvoja úloha vo firme? 

Nastavujem rôzne procesy, tvorba budgetu, finančný plán, vyhodnocovanie efektivity práce, poštovný kontroling, projektové plánovanie, koučovanie, práca s tímlídrami. Mám 4 tímysklad, zákaznícka podpora, marketing, účtovníctvo. Koučujem tímlídrov a veľakrát sa mi to vráti podľa ich výsledkov. Dám im na starosti projekt, koučujem ich a oni mi to viacnásobne vrátia. Teraz vytvárame projekt, aby nám umelá inteligencia objednala tovar, na zvýšenie efektivity skladových zásov a automatizácia objednávok tovaru. Nemám systém vzdelávania, ale premýšľam nad nastavením systému odmeňovania ľudí. 


Ako sa samovzdelávaš? 

Čítam knihy, e-commerce news, české internety. Inšpirácie si beriem z Alzy za to, ako má vytvorený distribučný systém a z Martinusu preto, ako majú vytvorený love brand


Podľa čoho vyberáš ľudí do tímu? 

Vyberám si ľudí sám. Som skoro pri každom výbere. Využívam Profesiu aj Facebook. Na pohovore rozprávam o hodnotách firmy a sledujem, či to danej osobe rezonuje. Cítim vo vzduchu, že to toho človeka chytilo. Pozerám sa na to, ako človek rozmýšľa o sebe, aké má skúsenosti, a prečo má také skúsenosti. Takisto sa pozerám na fluktuáciu danej osoby, aby u nás ostala čo najdlhšie. 


Na záver 3 hmatateľné odporúčania pre e-shopárov

  •  nerozmýšľať a spraviť krok do neznáma
  •  celé je to o ľuďoch – vybrať správnych ľudí a udržať si ich v tíme. Vytvoriť príjemné prostredie, aby sa tam cítili dobre.
  •  Nebojme sa investorov. Nájsť niekoho, kto pomôže biznisu, má peniaze a skúsenosti.

Jarovi ďakujeme za zaujímavý rozhovor. Ak máte záujem o ďalšie zaujímavé rozhovory s TOP ľuďmi zo Slovenska, sledujte náš blog alebo sa prihláste na odber newslettra a nepremeškáte žiadnu novinku.

 

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • BlueWinston
  • DHL
  • 0100Campus

  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž