30.10.2023 • Michal Král

I. Matejov: Quo vadis, e-commerce? Minulosť, súčasnosť a budúcnosť e-commerce biznisu...

E-commerce segment na SK/CZ pred COVID-om dlhodobo rástol medziročne na úrovni 10-15 %. Išlo o pomerne dobre predikovateľný segment z hľadiska riadenia firiem a plánovania. COVID-om sa všetko zmenilo. Najskôr priniesol "nezaslúžený" skokový rast vo väčšine e-commerce segmentov a následne po jeho skončení naopak prišlo k výraznému poklesu, ktorý aktuálne pokračuje už druhým rokom. Miesto stability nastúpila neistota a kľúčovou zručnosťou majiteľov e-commerce firim sa tak stala schopnosť dynamicky reagovať na neustále sa meniacu situáciu na trhu.

O tom, čo sa v e-commerce segmente udialo za ostatných 10 rokov a ako zmenia celé odvetvie on-line trhoviská, sa náš Michal rozprával s Igorom Matejovom, bývalým obchodným a prevádzkovým riaditeľom MallGroup. Igor v súčasnosti pôsobí ako strategický konzultant napr. vo firme Factcool, ale zúčastňoval sa aj "záchranárskych prác" v Dedolese.
 

V rozhovore sa dozviete: 
00:32 Aký je Igorov track record, ak by mal zhrnúť tvoju doterajšiu kariéru? (špeciálne s dôrazom na e-commerce)
05:07 Ako sa vyvíja SK/CZ, (prípadne CEE) e-commerce trh, čo sa zmenilo za posledných 5 rokov?
17:02 Ako vníma vývoj trhu po skončení COVID-u, v akej situácii sa dnes nachádzajú e-shopy a ktoré najväčšie výzvy musia riešiť?
30:12 Veľká téma ostatných rokov sú marketplace-s. Ako veľmi zmenia celý e-commerce segment v CEE regióne hráči ako Kaufland či Allegro a ako na to reagovať?
40:44 Veľkým problémom e-shopov je schopnosť odlíšiť sa od konkurencie. Ako by mal ideálne vyzerať proces identifikovania a dlhodobého budovania konkurenčnej výhody/výhod?
56:17 Často majú e-shopy problém s finančným riadením a plánovaním, ako by mal túto problematiku uchopiť e-shop, pokiaľ jeho majiteľ nie je "finančák"?
1:00:51 Ak by mal Igor dať 3 odporúčania majiteľom malých a stredných e-shopov, na čo sa zamerať teraz pred začiatkom top sezóny, aké rýchle fixy/zmeny by mohli urobiť?

Tip 1: Dajte nám follow a budete o nových videách informovaní ihneď po zverejnení. 
 
Tip 2: Naše rozhovory môžete počúvať aj v aute, vlaku či na bicykli aj ako podcasty a to na všetkých hlavných podcastových appkách, viac info tu: https://podcasters.spotify.com/pod/show/pricemaniaacademy
 
Tip 3: Pri výbere kvalitných dodávateľov odporúčame sledovať aj náš projekt https://ecommerce-katalog.sk

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • BlueWinston
  • DHL
  • 0100Campus

  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž