02.03.2023 • Michal Král

R. Čechvala (Inventa) - Prečo a ako chrániť vlastnú značku či produkty nielen v e-commerce?

Duševné vlastníctvo je téma, ktorej sa v e-commerce na Slovensku doteraz venovala len veľmi malá pozornosť. Pritom téma ochranných známok, patentov a úžitkových vzorov zásadne ovplyvňuje jednak hodnotu vašej firmy, jednak vás môže dostať do veľkých problémov, ak túto oblasť zanedbáte.

O tom, prečo a ako chrániť vlastnú značku a produkty nielen v e-commerce, sa náš Michal rozprával s Radom Čechvalom, partnerom spoločnosti Inventa.
 

Ak sa chcete poradiť v otázkach duševného vlastníctva, využite možnosť bezplatnej 1. konzultácie. Nechajte nám kontakt a odborníci z Inventa sa vám ozvú: https://www.surveymonkey.com/r/inventask
(platí pri zaslaní dotazníku do 16.3.2023)

V prípade záujmu Vám spoločnosť inventa tiež pomôže so získaním finančného grantu na úradné poplatky súvisiace s prihláškou ochrannej známky až do výšky 1 000 Eur v rámci grantovej schémy EÚ Ideas Powered for Business.

V rozhovore sa dozviete: 
00:24 Ahoj Rado, na začiatok pre tých, ktorí vás nepoznajú, predstav prosím seba a vašu spoločnosť Inventa, čomu sa venujete a prečo by to malo zaujímať majiteľov e-shopov a celkovo e-commerce firiem?
01:32 Kto to je vlastne patentový zástupca a aká je jeho úloha v celom procese?
03:00 Z mojej skúsenosti sa téme duševného vlastníctva v e-commerce venuje zatiaľ veľmi malá pozornosť (a často až keď vzniknú problémy), kedy by podľa sa podľa teba mal majiteľ e-shopu zaoberať touto témou? Čo všetko je možné chrániť z pohľadu duševného vlastníctva?
04:49 Aký odporúčaš zvoliť postup pri tvorbe novej značky (nielen v e-commerce) z pohľadu maximalizácie hodnoty firmy/značky v budúcnosti, ale aj ochrany a predchádzaniu problémom na trhoch, na ktorých budem pôsobiť?
11:48 Čo je to vlastne ochranná známka, aké typy poznáme a ako prebieha celý proces od rešeršu, podania prihlášky, až po zápis a monitoring?
20:20 Aký je rozdiel medzi národnou, Európskou a medzinárodnou OZ? Aké sú výhody/nevýhody a podľa čoho sa rozhodnúť, ktorý typ zvoliť?
24:35 Prečo a ako si monitorovať databázy OZ a aké situácie môžu v praxi nastať v súvislosti s OZ, ktoré treba aktívne riešiť.
27:40 Aké riziká/nevýhody majú všeobecné/generické názvy e-shopov ako Pneumatiky.sk, Parfemy.sk apod.?
30:25 Ako zistím, či moja aktuálna značka nie je "riziková" z pohľadu potenciálnej expanzie, resp. z pohľadu iných subjektov, ktoré potenciálne môžu vstúpiť na trhy, kde pôsobím?
32:32 V ktorých prípadoch jednoznačne odporúčaš majiteľovi firmy uvažovať o rebrandingu?
34:00 Okrem OZ existujú aj patenty a úžitkové vzory? Aké by si dal odporúčania v tejto oblasti, keďže už aj na Slovensku máme dosť e-shopov, ktoré majú vlastné produkty (napr. Be Lenka, Dajana Rodriguez, Gymbeam, Dedoles atď.)?
42:20 Aké práva má majiteľ OZ? Ako súvisia OZ s registráciou domén a čo ak má niekto registrovanú doménu na moju OZ?
46:23 Viem, že existuje možnosť, ako si znížiť náklady súvisiace s prihlásením OZ, povedz nám o tom viac.

Tip 1: Dajte nám follow a budete o nových videách informovaní ihneď po zverejnení.

Tip 2: Naše rozhovory môžete počúvať aj v aute, vlaku či na bicykli aj ako podcasty a to na všetkých hlavných podcastových appkách, viac info tu: https://anchor.fm/pricemaniaacademy

Tip 3: Pri výbere kvalitných dodávateľov odporúčame sledovať aj náš projekt https://ecommerce-katalog.sk/

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • BlueWinston
  • DHL
  • 0100Campus

  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž