27.03.2023 • Michal Král

D. Cikánek (Expando): Ako urýchliť vašu expanziu vďaka predaju cez marketplace-y Amazon, Kaufland...

Expanzia sa najmä počas minulého roka ukázala ako veľmi efektívny spôsob, ako kompenzovať prípadný pokles na lokálnom trhu a diverzifikovať tržby a riziko celkovo. Pri expanzii viete ísť buď cez spustenie vlastného e-shopu na novom trhu, alebo môžete využiť zabehnuté marketplace-y (ako Amazon, Kaufland, eBay a ďalšie)  a "zviezť sa" na ich návštevnosti a značke. Špeciálne na západných trhoch sa cez marketplace-y realizuje väčšina e-commerce obratu.

O tom, kedy dávajú marketplace-y zmysel, ako ich spustiť a ako z nich vyťažiť maximum, sa náš Michal rozprával s Davidom Cikánekom, Head of Sales v spoločnosti Expando, ktorá pomáha e-shopom a vendorom komplexne manažovať všetky významné marketplace-s v EÚ. Ich služby a appku využíva takmer 1 000 klientov a v roku 2022 pomohli cez marketplace-y zrealizovať obrat viac ako 70 mil. EUR.
 

Využite časovo obmedzené promo:
Pri objednávke EXPANDO APP, ktorá vám zabezpečí prenos objednávok, synchronizáciu skladov, cien a párovanie produktov, do 11.4.2023, získate 1 mesiac zdarma na všetky marketplace-y. Stačí vyplniť tento formulár: https://www.surveymonkey.com/r/

V rozhovore sa dozviete:
00:48 Ahoj Davide, vitaj v našom podcaste! Prosím pre tých, ktorí Expando nepoznajú, keby si seba a firmu mohol v skratke predstaviť, čomu sa venujete, ako viete pomôcť e-shopom/vendorom a v čom je vaša pridaná hodnota?
05:28 Expanzia sa najmä počas minulého roka ukázala, ako jeden z kľúčov k udržaniu zdravej finančnej kondicie firmy vďaka diverzifikácii. Ako sa na expanziu pozeráte vy, pre aké e-shopy je podľa teba expanzia vhodná a ako spoznať, že som ako e-shop na expanziu pripravený a že mám šancu sa v zahraničí reálne presadiť?
10:02 Pri expanzii má e-shop na výber v zásade predaj cez vlastnú platformu alebo môže využiť predaj cez niektorý zo zabehnutých marketplace-ov na jednotlivých trhoch. Aké majú z tvojho pohľadu oba prístupy výhody a riziká?
14:14 Podľa čoho vybraným klientom odporúčate jednotlivé marketplace-y a ako si dokáže klient spočítať/odhadnúť potenciálny finančný prínos v jeho konkrétnom prípade? Aké dáta máte k dispozícii o jednotlivých segmentoch?
19:12 Čo je kľúčové z pohľadu úspechu a maximalizácie obratu z marketplace-u? Ako funguje radenie ponúk v kategóriách a ako viem nasmerovať zákazníkov práve na moje ponuky?
22:53 Na čo sa musím pripraviť z obchodného, finančného, technického či logistického hľadiska, ak chcem začať predávať cez marketplace-y?
29:42 Ako prebieha proces zalistovania produktov do marketplace-u až po spracovanie objednávok a účtovníctvo? Aké najčastejšie chyby merchanti robia v jednotlivých krokoch?
31:12 Aká je optimálna forma technického napojenia na marketplace a ako možnosť a rýchlosť integrácie ovplyvňuje e-commerce platforma, ktorú využívam?
34:27 Aké obraty generujú cez vybrané marketplace-y rádovo vaši klienti? Môžeš uviesť nejaké konkrétne príklady?
36:42 Ako máte nastavený váš biznis model, koľko vám cca platia klienti mesačne za appku / služby?
38:00 Aké doplnkové služby, prípadne nástroje poskytujete vašim klientom?
40:27 V blízkom období štartuje na SK/CZ trhu Kaufland Marketplace, aké máte od toho očakávania a ako by si porovnal ich benefity napr. voči Amazonu?
43:27 Aká je vaša vízia s Expando, povedzme v horizonte 3-5 rokov a ako si myslíš, že bude vyzerať CEE e-commerce trh z pohľadu predaja popularity marketplace-ov?

Viac o tom, ako vám vie Expando pomôcť pri expanzii, sa dozviete aj na: https://sk.expan.do/

Tip 1: Dajte nám follow a budete o nových videách informovaní ihneď po zverejnení. 
 
Tip 2: Naše rozhovory môžete počúvať aj v aute, vlaku či na bicykli aj ako podcasty a to na všetkých hlavných podcastových appkách, viac info tu: https://podcasters.spotify.com/pod/show/pricemaniaacademy

Tip 3: Pri výbere kvalitných dodávateľov odporúčame sledovať aj náš projekt: https://ecommerce-katalog.sk/

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • BlueWinston
  • DHL
  • 0100Campus

  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž