01.02.2016 • Pavol Lelák

Ako efektívne doručovať tovar do zahraničia? Porovnali sme pre vás 8 prepravných spoločností

Doručenie tovaru zákazníkovi je veľmi dôležitou súčasťou B2C vzťahu. Vývoj doručovateľských služieb sa od  ich začiatkov v 16. storočí diametrálne zmenil a ponuka rôznorodých spôsobov doručenia sa v súčasnosti už stala štandardom aj na slovenskom trhu. Balíky sú pod naším neustálym dohľadom, doručovateľské spoločnosti ponúkajú množstvo doplnkových služieb a trh je dnes prakticky neobmedzený aj pre ten najmenší slovenský e-shop. Vďaka bezpečnej a spoľahlivej doprave skúša šťastie v zahraničí čoraz viac slovenských podnikateľov.
 
Zahraničný obchod na Slovensku má rastúcu tendenciu a v roku 2015 sme podľa Štatistického úradu SR zaznamenali nárast vo vývoze tovaru o 4,6 % na 62 688,8 mil. € a celkový dovoz o 7,2 % na 59 191,1 mil. € oproti roku 2014. 
Ešte stále je tu však priestor na vytvorenie konkurenčnej výhody zo samotného procesu dopravy.  Množstvo predajcov si vyberá nevhodné spôsoby dopravy, ktoré sú neekonomické a nezaujímavé pre koncového zákazníka. Porovnajte si jednotlivé spôsoby dopravy a doručovateľské služby a vyberte si ten správny pre vaše podnikanie.

V článku nájdete:
Vyberte si správny spôsob zasielania tovaru do zahraničia
Ako zvoliť správnu ponuku doručovateľských spoločností
Prehľad doručovateľských spoločností
Porovnanie služieb vybraných doručovateľských spoločností
Praktické príklady zásielok
Tipy pre spustenie predaja v zahraničí

Vyberte si správny spôsob zasielania tovaru do zahraničia

Či už vlastníte jednoproduktový e-shop, alebo ponúkate široký sortiment rôznorodých produktov, iba ťažko pokryjete všetky spôsoby doručenia jedinou spoločnosťou. Množstvo spôsobov doručenia v ponuke môže, naopak, zákazníka odradiť. Preto si vyberte zlatú strednú cestu – kombináciu prepravcov, ktorí poskytnú vášmu zákazníkovi viacero možností, ale nezahltia ho duplicitnými službami.
 
Pošta –  Pošty ponúkajú zákazníkom tradičné doručovateľské služby. Väčšina pôšt pokrýva základnú ponuku doručovateľských spoločností. Odoslať môžete list a balík, ktoré doručia 1. alebo 2. triedou. Vybrať si môžete taktiež expresné doručenie s garantovaným dátumom dodania.  Niektoré pošty vytvárajú pri väčších objemoch aj individuálne ponuky a službami konkurujú nielen kuriérskym spoločnostiam.
 
Kuriérska spoločnosť – Ideálne riešenie pre spoľahlivé a najmä rýchle doručenie koncovému zákazníkovi doma i v zahraničí. Pri využívaní overených kuriérskych spoločností nie je problém doručiť zásielku nielen do krajín V4, ale  prakticky ani do celého sveta.  Vďaka sledovaniu zásielky (trackingu) máte kontrolu nad priebehom doručenia a notifikačné oznámenia zaručia, že koncový zákazník dostane zásielku bez problémov.  
 
Fulfillment riešenia –  Spoločnosti poskytujúce fulfillment riešenia sú určené najmä predajcom, ktorí potrebujú mať tovar vo väčších množstvách pripravený na sklade. Fulfillment znamená naskladnenie tovaru, balenie a doručovanie množstvom spôsobov konečnému zákazníkovi. Predajca sa týmto spôsobom môže vyhnúť starostiam o tovar a nemusí disponovať vlastným skladom. Je akýmsi hybridom medzi predajom z vlastného skladu a dropshippingom, kedy tovar koncovému zákazníkovi odosiela priamo dodávateľ vo vašom mene. 
 
Odberné miesta – Po celom svete si zákazníci obľúbili doručovanie zásielok na odberné miesta. Koncový zákazník sa nemusí viazať na príchod kuriéra a zásielka na neho počká aj niekoľko dní. Ide o lacnejší variant doručenia, ktorý však má svoje obmedzenia. Ideálny je najmä pre menšie balíky

Ako zvoliť správnu ponuku doručovateľských spoločností

Namiesto pokrytia všetkých prepravných spoločností by ste si mali vybrať iba zopár, ktoré najviac vyhovujú vášmu zákazníkovi. Ak však svojho zákazníka ešte dobre nepoznáte, prípadne máte rôznorodú skupinu zákazníkov, je vhodné pokryť základné typy kupujúcich. 
 
1. Zákazník, ktorý preferuje najlacnejší spôsob dopravy  
 
2. Zákazník, ktorý preferuje najrýchlejší spôsob dopravy
 
3. Zákazník, ktorý požaduje doručenie na akékoľvek miesto
 
4. Zákazník, ktorý preferuje odberné miesta
 
Ideálna kombinácia pre menšie e-shopy je jedna kuriérska spoločnosť a jedna sieť odberných miest podľa krajín, do ktorých najčastejšie doručujete zásielky. Takto pokryjete expresné doručenie pre náročných zákazníkov, rovnako ako aj ekonomické doručenie na odberné miesto.
V prípade, že máte zmluvu so spoločnosťou poskytujúcou fulfillment riešenie,  môžete ju požiadať o podobnú kombináciu poskytovaných služieb. Kombinácia je závislá na veľkosti vášho e-shopu, na ponúkanom sortimente a na cieľovej skupine zákazníkov. 
 
Nie všetky produkty sú však vhodné pre zasielanie do zahraničia. Pre menšie e-shopy sú vhodnejšie najmä menšie a ľahšie produkty, ktorých doručenie nie je finančne náročné.  Ak sa však chcete zviezť na aktuálnej vlne vývozu, skúste sa prispôsobiť trendom. Minulý rok Slovensko podľa ŠÚ SR zaznamenalo nárast vo vývoze motorových vozidiel a príslušenstva, rovnako ako telefónneho vybavenia. Naopak, najväčší pokles zaznamenal trh s ropnými olejmi, monitormi a tlačiarenskými strojmi.
 
Vo všeobecnosti platí, že na doručení tovaru by ste nemali byť stratoví. Väčšina doručovateľských spoločností má pre klientov k dispozícii kalkulačku nákladov na doručenie zásielky. Ak takúto kalkulačku prepravca neposkytuje, nechajte si vypracovať cenovú ponuku. Do výslednej ceny za doručenie nezabudnite prirátať baliaci materiál a iné vzniknuté výdavky v rozumnej výške.

Prehľad doručovateľských spoločností

Medzi najvýznamnejšími doručovateľskými spoločnosťami na slovenskom trhu by bolo odvážne vyhlásiť, že jedna z nich je tá najlepšia. Všetky majú svoje špecifiká a vyhovujú iným typom predajcov. Pre výber najvhodnejšej prepravnej spoločnosti je dôležité spoznať čo najlepšie ich služby. Pripravili sme pre vás krátky prehľad jednotlivých spoločností.

Slovenská pošta

Spoločnosť so statusom oficiálnej národnej doručovateľskej služby má svojimi službami pokrytý takmer celý svet a ponúka komplexné komunikačné, distribučné a platobné služby.  Úzko spolupracujú s poštovnými podnikmi krajín V4. Slovenská pošta delí svoje služby na univerzálne (oslobodené od DPH) a neuniverzálne (s DPH). Tovar s hmotnosťou pod 2 kg a vhodnými rozmermi môžete odoslať ako listovú zásielku so službou „List svet“.

Pre hromadné zasielanie a distribúciu listových a balíkových zásielok adresovaných zo Slovenska do zahraničia môžete využiť zmluvnú službu „Consignment“. Podmienkou je minimálne ročné podanie v počte 50 000 ks listových zásielok alebo 3 000 ks balíkových zásielok do jednej krajiny. Využiť môžete aj originálne doplnkové služby, ako ePodací hárok, Storno zásielky na podaji, Storno na území SR a Predĺženie odbernej lehoty.
 
Stanislava Pondelová, hovorkyňa:
„Slovenská pošta je moderná logistická spoločnosť. Na trhu s poštovými službami pôsobí viac ako dvadsať rokov ako ekonomicky samostatná a konkurencieschopná spoločnosť. v súčasnosti disponuje najväčšími modernými triediacimi linkami v krajine, a to v Bratislave a Košiciach s celkovou kapacitou až 15 tisíc balíkov za hodinu. V súvislosti s rozvojom elektronického obchodu odporúčame využívať službu „Obchodný balík“ (EPG), ktorá spĺňa atribúty kladené na tento dynamicky sa rozvíjajúci segment v zasielateľstve. Okrem toho ponúkame uskladnenie, spracovanie a expedíciu zásielok priamo do zahraničia. V prípade presnej špecifikácie zákazníka, ktorý spĺňa podmienky poskytnutia zmluvného produktu, hľadáme riešenia a snažíme sa poskytnúť „produkt šitý na mieru“.“
 
Web: posta.sk  E-mail: zakaznickyservis@slposta.sk  Telefón:  0800 122 413  

DPD

Spoločnosť založila sieť nemeckých prepravcov v roku 1976. V súčasnosti prevádzkuje depá vo vyše 20 krajinách sveta a denne prepraví 3 milióny balíkov.
 Spoločnosť DPD pôsobí na slovenskom trhu od roku 2002. Disponuje 14 regionálnymi depami a zameriava sa najmä na balíkovú prepravu. Doplnková služba "Vyžiadaná preprava" umožňuje v prípade reklamácie vyzdvihnutie tovaru od zákazníka a dopravenie späť k vám. Odoslať balík do krajín V4 môžete aj prostredníctvom odberných miest so službou "Pickup", na ktorých zásielka príjemcu počká až 7 dní.
 
Andrea Bačíková, marketing & PR manager:
„Na Slovensku, ale aj v celej Európe, DPD ponúka svojim zákazníkom moderné kuriérske služby s dôrazom na komfort príjemcu aj odosielateľa. Príjemcovi umožňujeme riadiť doručenie svojej zásielky podľa aktuálnej potreby, je vopred informovaný o doručení, má možnosť prostredníctvom online nástrojov meniť termín a adresu dodania zásielky a prostredníctvom služby „Predict“ je v deň doručenia informovaný aj o presnom hodinovom rozpätí, v ktorom mu kuriér DPD doručí zásielku. Do krajín V4 je možné posielať zásielky aj na dobierku. V rámci Európy je DPD cestným prepravcom, čo výrazne znižuje náklady pre odosielateľa pričom doručovacie časy sú porovnateľné s leteckou prepravou.“ 
 
Web: dpd.com  E-mail: dpd@dpd.sk   Telefón:  18 373 
 

DHL

Vďaka pôsobeniu vo viac ako 220 krajinách a teritóriách sveta sa pýši titulom „najmedzinárodnejšia spoločnosť na svete“. Spoločnosť združuje 5 divízií, ktoré sa starajú o expresné služby, doručovanie balíkov, rôzne logistické potreby, zmluvnú logistiku a doručovanie listových zásielok. DHL bola založená v roku 1969. Skladové plochy na Slovensku zaberajú viac ako 300 kilometrov štvorcových. Spoločnosť ponúka doplnkové "Colné služby", ktoré zabezpečia bezproblémový colný proces. Pri doručovaní do Českej republiky je limit pre balík až 50 kg so službou „DHL Parcel Connect“. Pre Poľsko môžete využiť rovnako službu „DHL Parcel Connect“ s obmedzením na 31,5 kg a pre Maďarsko službu „DHL Parcel International“. 
 
Richard Bebjak, M&S manager DHL Parcel Slovensko:
„DHL Parcel Slovensko je súčasťou medzinárodnej spoločnosti Deutsche Post DHL Group. Od roku 2015 pôsobí divízia DHL Parcel ako spoľahlivý dodávateľ prepravných služieb v oblasti B2B, B2C ako aj C2C na Slovensku. Naše odborné znalosti vychádzajú z mnohoročných skúseností v oblasti e-commerce v Nemecku – pokrývajú širokú škálu požadovaných služieb , ako aj na mieru šité riešenia napríklad pre internetový obchod, platobné riešenia, profesionálnu realizáciu, rýchle doručenie, doručovanie v sobotu v sieti DHL Parcel Europe, rozsiahlu sieť ParcelShopov, službu „Zvoz za hotovosť“, ktorá umožňuje doručovanie bez uzatvorenia zmluvy.“
 
Web: dhlparcel.sk  E-mail: formulár  Telefón:  18 345
 

Geis SK

Slovenská pobočka je súčasťou celosvetovej logistickej skupiny a na slovenský trh vstúpila v roku 2006 prevzatím slovenskej spoločnosti TEN Expres Slovakia. V roku 2012 vznikla divízia Geis Parcel SK, ktorá sa špecializuje na balíky do 50 kilogramov. Spoločnosť ponúka doručenie zbernou službou do 30 krajín Európy a kuriérskym doručením pokrýva takmer celý svet. V Českej republike  je k dispozícii takmer 500 výdajných miest - Geis Pointov. Pri pravidelnej spolupráci alebo väčšom objeme je možné nechať si vypracovať individuálny cenník.
 
Peter Braunfeld, vedúci manažér Parcel:
„Po produktovej stránke so zreteľom na balíkové, paletové, čiastkové aj celovozové prepravy patríme k spoločnostiam s najkomplexnejším rozsahom služieb, pričom každý produkt je realizovaný špecializovaným tímom našich zamestnancov. Z tohto hľadiska je Geis vhodným partnerom pre prepravu širokého spektra produktov. Špecifikom V4 je ešte stále platba za tovar formou dobierky, pričom veľkou konkurenčnou výhodou je možnosť platby kartou. Úplnou samozrejmosťou je možnosť zásielku neustále monitorovať na webe prepravnej spoločnosti. Toto všetko patrí k štandardom firmy Geis.“
 
Web: geis-group.sk  E-mail: info@geis.sk  Telefón:  18 181
 

FHB Group

Spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2008, sa zaoberá takzvaným „order fulfillment“ – kompletnými službami týkajúcimi sa zásielok. Vďaka sieti vlastných kuriérov a externých kuriérskych spoločností je doručenie možné zo dňa na deň v rámci krajín strednej Európy. V rámci hlavných miest zvládnu aj doručenie v ten istý deň. Doručovanie do zahraničia je možné kuriérskymi službami, alebo využitím vlastných liniek spoločnosti v susedných štátoch. Medzi doplnkové služby patrí dobierka v Českej republike a Maďarsku, notifikačná SMS, sobotné doručovanie, či preberanie zásielky v parcel shopoch a na poštách. 
 
Peter Horník, managing partner:
„Ako fulfillment spoločnosť, teda outsourcing skladovania, balenia a doručovania balíkov, máme skvelú polohu v Bratislave, na hraniciach štátov. Vďaka tomu vieme pre našich zákazníkov doručovať zásielky do zahraničia dvoma spôsobmi – ako klasické exportné balíky cez kuriérov alebo poštové služby a niečím, čo voláme „lokálne zasielanie“. Znamená to, že našimi linkami vozíme finálne balíky do okolitých krajín. To má, samozrejme, výhody v lepšej cene a v úplnej kontrole nad životným cyklom balíka.“
 
Web: fulfillment.sk  E-mail: obchod@fhb.sk   Telefón:  +421 911 537 385
 

Pack Service

Fulfillment riešenie so zaujímavými doplnkovými službami, ako napríklad video z balenia vášho balíka, alebo personalizované SMS každému zákazníkovi. Spoločnosť ponúka taktiež direct mail služby, či napojenie zásielok prostredníctvom API na množstvo podporovaných systémov.  Výber vhodného prepravcu je individuálny podľa cieľovej krajiny a doplnkových služieb, o ktoré má klient záujem. 
 
Samuel Szabo, konateľ:
„Sme skladové oddelenie e-shopov  – tovar máme uskladnený u nás a zabalíme a odošleme ho na požiadavku e-shopu. Pre klientov vieme odosielať zásielky ihneď, bez zbytočných okolkov a papierovania. Riešime výber vhodného prepravcu pre konkrétnu cieľovú krajinu, aj s ohľadom na doplnkové služby, ako napríklad  dobierka. Do Českej republiky doručujeme ďalší pracovný deň po odoslaní. České e-shopy teda nemajú výhodu domáceho prostredia. Spájame odosielanie rôznymi prepravcami v Slovenskej republike, Českej republike aj celej Európskej únii.“ 
 
Web: packservice.sk E-mail: info@packservice.sk  Telefón:  02 / 2102 8585
 

IN TIME

Ako jedna z prvých kuriérskych služieb na území Československa sa pôvodne profilovala ako klasická kuriérska spoločnosť. Po vytvorení sesterského vzťahu so spoločnosťou Slovak Parcel Service sa po roku 2000 začala venovať aj logistike a medzinárodnej špedícii. Pre využívanie týchto služieb je potrebné mať so spoločnosťou vytvorený zmluvný vzťah, ktorý umožňuje bezhotovostnú platbu za doručenie zásielok. Spoločnosť poskytuje možnosť využívať sieť Balíkomatov 24/7 aj v Českej republike. Zúčtovacou jednotkou nie je počet balíkov ale ich celková hmotnosť smerujúca na jednu adresu. Pre Českú republiku a Maďarsko je možné využívať dobierku.
 
Web: intime.sk E-mail: info@intime.sk  Telefón:  002/16 160 

Zásielkovňa

Spoločnosť bola založená v roku 2008 a poskytuje zásielkové služby v kombinácii s množstvom výdajných miest na Slovensku a v Česku s možnosťou zasielať objednávky aj do Rakúska na Rakúsku poštu. Všetky zásielky stačí zabaliť a spolu s vytlačenými štítkami a dodacím listom vygenerovanými zo systému ich odovzdáte na podacom mieste. Jednotlivé zásielky sa potom roztriedia a rozošlú na výdajné miesta (Z-pointy) a pošty. Podávať zásielky je možné aj v hlavných depách. Spoločnosť poskytuje možnosť využívať aj služby zahraničných pôšt a umožňuje taktiež doručovanie nadrozmerných zásielok. Pre všetky zásielky a všetky druhy dopravy je k dispozícii jednotný systém, implementácia a fakturácia. Zahraničné dobierky vyberá spoločnosť v lokálnej mene a po konverzii zasiela v eurách.  
 
Simona Kijonková, zakladateľka spoločnosti:
„Zásielkovňa je priekopníkom osobných odberov na Slovensku. Prvú pobočku v Bratislave sme otvorili už v roku 2010. Vďaka tomu sme nazbierali bohaté skúsenosti, ktoré využívame na úpravu služieb presne na mieru  zákazníkom a e-shopom. Súčasne ponúkame niekoľko výnimočných služieb, ako je možnosť rozbalenia zásielky na pobočke (a jej následné odmietnutie), „Reklamačný asistent“, plánovaný výdaj, výdaj zásielky heslom a podobne.  Poskytujeme poradenstvo pre expanziu do zahraničia, ako aj cezhraničnú logistiku za nízke ceny.“
 
Web: zasielkovna.sk E-mail: bratislava@zasielkovna.sk Telefón:  +421 221 201 135 

Porovnanie služieb vybraných doručovateľských spoločností

prehlad prepravcov


Praktické príklady zásielok

1. Odosielam televízor s hmotnosťou 15 kg v hodnote 500 € do Českej republiky.
 
Spoločnosť Slovenská pošta zásielku odošle za 21,67 € bez DPH a doručí za 2 dni.
Spoločnosť DPD odošle zásielku za 21,60 € bez DPH a doručí za 1 – 2 dni.
Spoločnosť DHL zásielku odošle za 20 € bez DPH a doručí za 2 dni.
Spoločnosť Geis SK zásielku odošle za 22,12 € bez DPH a doručí za 1 – 2 dni.
Spoločnosť FHB zásielku spoplatní na základe individuálnej dohody.
Spoločnosť Pack Service zásielku odošle iba po individuálnej dohode.
Spoločnosť Zásielkovňa zásielku neodošle (limit 10 kg).
 
 
2. Odosielam práčku s hmotnosťou 60 kg v hodnote 350 € do Poľska.
 
Spoločnosť Slovenská pošta zásielku nedoručí (limit 30 kg).
Spoločnosť DPD zásielku nedoručí (limit 31,5 kg).
Spoločnosť DHL zásielku nedoručí (limit 31,5 kg).
Spoločnosť Geis SK zásielku odošle za cca 47 € bez DPH a doručí za 3 – 4 dni bez trackingu.
Spoločnosť FHB zásielku spoplatní na základe individuálnej dohody.
Spoločnosť Pack Service zásielku odošle iba po individuálnej dohode.
Spoločnosť Zásielkovňa zásielku nedoručí (limit 10 kg).
 
 
3. Odosielam knihu s hmotnosťou 500 g v hodnote 20 € do Českej republiky.
 
Spoločnosť Slovenská pošta zásielku odošle za 3 € s DPH a doručí za 3 – 5 dní alebo za 9,17 € bez DPH a doručí za 2 dni.
Spoločnosť DPD odošle zásielku za 11,95 € bez DPH a doručí za 1 – 2 dni.
Spoločnosť DHL zásielku odošle za 11 € bez DPH a doručí za 2 dni.
Spoločnosť Geis SK zásielku odošle za 12,25 € bez DPH a doručí za 1 – 2 dni.
Spoločnosť FHB zásielku spoplatní na základe individuálnej dohody.
Spoločnosť Pack Service zásielku odošle za 4,96 € bez DPH, vrátane prípravy tovaru a balenia zásielky + 0,70 € príplatok za dobierku.
Spoločnosť Zásielkovňa zásielku odošle za 2,20 € bez DPH a doručí za 1 deň na výdajné miesto alebo za 4 € bez DPH a 2 dni na adresu zákazníka.

 
4. Odosielam parfum s hmotnosťou 200 g v hodnote 50 € do Maďarska.
 
Spoločnosť Slovenská pošta zásielku odošle za 4,20 € s DPH a doručí za 3 – 5 dní alebo za 17,50 € bez DPH a doručí za 2 dni.
Spoločnosť DPD odošle zásielku za 11,95 € bez DPH a doručí za 1 – 2 dni.
Spoločnosť DHL zásielku odošle za 11 € bez DPH.
Spoločnosť Geis SK zásielku odošle za 11,27 € bez DPH a doručí za 3 – 4 dni bez trackingu.
Spoločnosť FHB zásielku spoplatní na základe individuálnej dohody.
Spoločnosť Pack Service zásielku odošle za 6,20 € bez DPH, vrátane prípravy tovaru a balenia zásielky + 1,20 € príplatok za dobierku.
Spoločnosť Zásielkovňa zásielku odošle za 2,50 € bez DPH a doručí za 1 deň na výdajné miesto alebo za 4,80 € bez DPH a 2 dni na adresu zákazníka.

Dane a clo pri zasielaní do zahraničia

Pre predaj v rámci Európskej únie platia jednoduché pravidlá. Voľný pohyb tovaru umožňuje voľný dovoz a vývoz tovaru, okrem špecifických obmedzení jednotlivých štátov. Pri predaji a zasielaní objednávok do krajín Európskej únie je možné predávať tovar bez DPH, ak celková výška ročného obratu neprekročí výšku, ktorú si konkrétna krajina stanovila. Na tovar, ktorý sa predáva zákazníkom mimo Európskej únie (vývoz) sa DPH neúčtuje. Pre dovoz a vývoz tovaru v EÚ sa neuplatňuje ani clo a neprebieha colné konanie. 
    

Na čo si dávať pri zasielaní do zahraničia pozor

Množstvo prepravných spoločností nám potvrdilo, že šanca na úspešné doručenie zásielky do zahraničia sa zvyšuje jednoduchým priložením telefónneho čísla príjemcu. Odporúča sa tiež overiť si adresu príjemcu, pretože zahraničný formát už zmiatol nejedného odosielateľa.
 
Je však možné, že tovar nebude možné doručiť napriek všetkým predchádzajúcim opatreniam. 
Pred spustením doručovania do zahraničia odporúčame overiť si najmä predmety vylúčené z dovozu do konkrétnej krajiny. Vyhnete sa tak tomu, aby ste napríklad nelegálne posielali hracie karty do Vietnamu, alebo starožitnosti do Fínska. Legislatíva okolitých štátov však môže definovať aj iné obmedzenia, ako napríklad maďarský EKAER systém.

Niektoré krajiny sa neslávne zapísali na rôzne zoznamy štátov s vyšším percentom podvodných objednávok.  Napriek tomu, že sami figurujeme často ako nespoľahliví zákazníci pre zahraničných predajcov, odporúčame preveriť si krajiny, do ktorých sa chystáte posielať tovar a zvážiť riziká. 
V minulom roku sme zaznamenali nárast vývozu do Nemecka, Českej republiky či Poľska. Menej sme začali vyvážať do Maďarska, Rakúska, Číny a Ruska.  Aj tieto štatistiky vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, kam objednávky posielať.
 
Pozor si dávajte aj na štátne sviatky v cieľových krajinách, ktoré môžu spôsobiť neplánované zdržanie expresného doručenia vašej zásielky.
 
V prípade, že v zásielke posielate tovar s vyššou hodnotou, nemali by ste zabudnúť na poistenie zásielky. Pomôže vám to vynahradiť ujmu pri poškodení alebo strate tovaru.

Tipy pre spustenie predaja v zahraničí

Pri príchode na nový trh je vhodné začať s menšími objednávkami, ktoré je jednoduché zabaliť a poslať. Postupne môžete prechádzať na väčší tovar, ktorý je náročnejší na prepravu. Skúsenosti s doručovateľskými spoločnosťami a koncovými zákazníkmi vám pomôžu predísť stratám a problémom.
 
Ideálne je začať prijímať objednávky zo susedných štátov, ktoré sú nám geograficky a jazykovo blízke. Vyhnete sa tak komplikáciám s prekladmi a nedorozumeniam, ktoré môžu viesť k reklamáciám a vráteniu tovaru.
 
Inšpirujte sa odporúčaniami expertov v oblasti doručovateľských služieb. Väčšina doručovateľských spoločností počas svojho pôsobenia na trhu spoznala najväčšie problémy pri odosielaní zásielok do zahraničia a ich rady nájdete na ich webových stránkach. Je lacnejšie poučiť sa na chybách iných a nechať si poradiť od odborníkov.
 
Venujte dostatok času kontrole balenia, v ktorom bude zásielka doručená. Zákazník, ktorý dostane poškodený výrobok u vás už viackrát nenakúpi a nepomôže vám ani s pozitívnou reklamou. Naopak, bezpečné a brandované balenie poteší všetkých zákazníkov.


Podeľte sa s nami aj o vaše skúsenosti s prepravnými spoločnosťami. Ak poznáte efektívnejšie spôsoby doručovania, neváhajte a napíšte nám o nich v komentároch.
 

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

CEO:
Michal Král
E-mail:
michal.kral@pricemania.sk
Mobil:
+421 904 665 488

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Karpatská 6, 811 05 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • BlueWinston
  • DHL
  • 0100Campus

  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž