30.05.2017 • Alžbeta Šimjaková

Jaro Chrapko a jeho príbeh za úspešnou firmou Dedoles (VIDEO)

Najmladším hosťom našich videí je zakladateľ e-shopu Dedoles. Je úspešný v šiestich krajinách v zahraničí, jeho posledný obrat predstavoval 3 milióny eur a zamestnáva 40 zamestnancov.  Predstavujeme Jara Chrapka.


Ako vznikol Dedoles a čo symbolizuje? 

Dlho som hľadal názov pre svoj e-shop, až napokon v lese som vymyslel názov Dedoles. Dedo predstavuje múdrosť a les je slobodný systém, ktorý sa riadi prírodnými zákonitosťami. Išiel som z lesa do biznisu. Začínal s nevšednými tričkami s rôznymi potlačami, na ktorých pracujú umelci z Ameriky. Nevedel som o biznise nič, ale postupne za chodu som sa naučil.


Prečo si si vybral práve segment tričká? 

Vedel som, že chcem podnikať a internet bolo miesto, kde sa dá podnikať aj s malými peniazmi. Začal som samostatne študovať online marketing. Produkt som našiel na dovolenke v Grécku a o približne 3 mesiace som spustil e-shop s tričkami. Zo začiatku ma to vôbec neživilo. Každý rok na Vianoce dobiehame celý rok a následne zisk investujeme. Prvé 3 roky sme boli v strate, minulý rok 2016 sme sa prehupli do zisku.


Pôsobíš už v 6-ich krajinách. Povedz nám, v ktorej krajine ide predaj najlepšie. 

Najlepšie je na tom Česko s podielom 45%. Slovensko, Rumunsko a Nemecko zaberajú po 15%. Zvyšok sa rozdelí medzi Rakúsko a Maďarsko. Z hľadiska rastu sa nepozerám do ďalších krajín, pozerám sa dovnútra firmy – na vylaďovanie vecí.


Ako ste začali s e-shopom? 

Začal som na open carte a mali sme klasického programátora, ktorý nebol veľmi profík. Prešli sme do inej firmy, ktorá nám tiež veľmi nevyhovovala, a preto sme odišli do ui42. Avšak máme prvého fulltime kódera, pretože potrebujeme flexibilitu v kódení.


Investícia do e-shop riešenia. Koľko investuješ?

Desiatky tisíc. E-shop aj logistika sú úzko prepojené, a preto je cena vysoká. Za dva roky sme investovali 70 - 100 tisíc eur.


Uvažuješ nad vlastným vývojom? 

Už teraz máme vlastného kódera. Pri tejto veľkosti by som radšej išiel do opensource. Jedna firma nemôže byť lepšia ako tisícka kóderov. Nevýhodou môže byť, že open source verzia nemusí byť aktualizovateľná.


Dedoles marketing – ktoré kanály fungujú najlepšie? 

Sme známi, že predávame cez Facebook - pred dvoma rokmi to tvorilo 75%, ale najnovšie štatistiky ukazujú len 35%. Najviac narástol newsletter, a preto máme procesy nastavené tak, aby sa týždenne vyprodukovali 2-3 newslettre. Momentálne nasadzujeme Exponeu. Na Facebooku sme mali primárny focus od začiatku a všetky novinky sme implementovali hneď, ako ich Facebook menil. Vychytali sme veľmi lacné kliky a vďaka tomu sme dosť narástli. Z roka na rok klesáme, je väčšia konkurencia a máme drahšie kliky. Stále väčší hráči vstupujú aj na Facebook. 


Tvrdíš, že newsletter prekonal Facebook. Akú veľkú databázu máte?

40 - 50 000 e-mailov v databáze v rámci všetkých trhov. Používali sme najskôr MailChimp, teraz GetResponse a pracujeme na preklápaní do Exponei


Koľko dávate do marketingu mesačne? 

Rádovo desiatky tisíc eur. Teraz to ale znižujeme. 


Aký tím máš okolo seba? 

7 ľudí mám na marketingu. Marketingová kancelária je v Bratislave. Ostatné oddelenia sídlia v Pezinku. Na supporte máme aj cudzincov, marketing je výlučne v slovenčine so slovenskými ľuďmi. Ľudí v zahraničných krajinách nemám. Do zahraničných krajín cestujem minimálne – bol som si tam len založiť bankový účet. 


Ako to funguje pri expanzii? 

Spustíš e-shop v cudzom jazyku, spustíš reklamu a ľudia začínajú kupovať od prvého dňa. 


Čo je za tým, že vám ľudia od prvého dňa dôverujú?

Je to aj tým, ako e-shop vyzerá. Myslím si, že náš e-shop vyzerá dôveryhodne. Venovali sme mu veľa času a peňazí. 


Prečo málo slovenských e-shopov expanduje do zahraničia? 

Asi sa boja riskovať. Ale ja to tak nevnímam, že neexpandujú. Mám pocit, že okolo mňa e-shopy expandujú. Odporúčam expandovať skôr na východ ako západ.


Spomenieš si na najväčšie chyby v biznise? 

V Rakúsku sme spustili all account predaj bez tretej strany, ktorá by nám to strážila. Skončili sme s veľa neuhradenými faktúrami. Ľudia dostali produkt a nezaplatili ho, a preto sme im posielali listy s výzvou na uhradenie. Do budúcna by som si najal firmy, ktoré by to strážili. 


Dostali ste už nejaký nedôveryhodný feedback?

Nie. Jedine, keď sme nestihli dodať tovar načas.


Prezradíš nám aj mieru konverzie?

1,35 %, ale stále rastie. Nízku konverziu máme v Maďarsku - pod 1%, vysoká je v Nemecku a Rakúsku.


Máš vo firme investora. V čom vidíš jeho prínos?

Áno, mám vo firme investora. Zachránil ma pred krachom a naučil ma veľmi veľa o podnikaní. Je super nájsť si niekoho, kto má skúsenosť a je investor a mentor v jednom.


Aká je tvoja úloha vo firme? 

Mám 4 tímysklad, zákaznícka podpora, marketing, účtovníctvo. Vývoj bude v budúcnosti pripojený k marketingu. Riešim budget a podmienky, pomáham tím lídrom, koučujem ich a veľakrát sa mi to vráti podľa ich výsledkov. Dám im na starosti projekt, koučujem ich a oni mi to viacnásobne vrátia. Nemám systém vzdelávania, ale premýšľam nad nastavením systému odmeňovania ľudí. 


Ako sa samovzdelávaš? 

Čítam knihy, e-commerce news, české internety. Inšpirácie si beriem z Alzy za to, ako má vytvorený distribučný systém a z Martinusu preto, ako majú vytvorený love brand


Podľa čoho vyberáš ľudí do tímu? 

Vyberám si ľudí sám. Som skoro pri každom výbere. Využívam Profesiu aj Facebook. Na pohovore rozprávam o hodnotách firmy a sledujem, či to danej osobe rezonuje. Cítim vo vzduchu, že to toho človeka chytilo. Pozerám sa na to, ako človek rozmýšľa o sebe, aké má skúsenosti, a prečo má také skúsenosti. Takisto sa pozerám na fluktuáciu danej osoby, aby u nás ostala čo najdlhšie. 


Ako komunikuješ výsledky vnútri firmy? 

Mávame kvartálne porady, kde každý tím líder komunikuje výsledky za svoj tím. Informujeme všetkých, čo sa plánuje a čo sa spravilo. 


Na záver ťa poprosím o 3 hmatateľné odporúčania pre e-shopárov

  •  nerozmýšľať a spraviť krok do neznáma
  •  celé je to o ľuďoch – vybrať správnych ľudí a udržať si ich v tíme. Vytvoriť príjemné prostredie, aby sa tam cítili dobre.
  •  Nebojme sa investorov. Nájsť niekoho, kto pomôže biznisu, má peniaze a skúsenosti.

Jarovi ďakujeme za zaujímavý rozhovor. Ak máte záujem o ďalšie zaujímavé rozhovory s TOP ľuďmi zo Slovenska, sledujte náš blog alebo sa prihláste na odber newslettra a nepremeškáte žiadnu novinku.

 

Newsletter

Buďte prednostne informovaný
o novinkách a eventoch


Sledujte nás na sociálnych sieťach

Project Manager:
Ing. Patrícia Dunárová
E-mail:
patricia.dunarova@pricemania.sk
Mobil:
+421 911 665 486

Organizuje

Pricemania s.r.o.
Priemyselná 1/A, 821 09 Bratislava
www.pricemania.sk


Mediálni Partneri
Partneri
  • ui42
  • AdBOOST
  • Business Cloud
  • Digitálna Garáž
  • Zásielkovňa
  • DHL
  • 0100Campus