Odborník na SEO, Pavel Ungr, vám prezradí to, čo ste o SEO sami nevedeli. Dostanete odpovede na zaujímavé otázky, či sa dá dlhodobo fungovať aj bez zapnutých PPC kampaní alebo ako pomáha SEO, ak sa investuje do budovania značky. Taktiež sa dozviete, ako sa zmenilo SEO za posledných 10 rokov a ako investovať s ohľadom na SEO. Na záver dostanete aj odborné tipy a odporúčania.
„Firma si najlepšie vytvára SEO sama.“
V ROZHOVORE SA DOZVIETE:
ČO JE SEO?
Veľmi zjednodušene, sú to akékoľvek aktivity, ktoré robíme, aby nás ľudia ľahšie našli. Väčšinou nejako upravíme web, zmeníme obsah, snažíme sa získať nejakú spätnú väzbu.
Je možné sa na to pozerať z veľmi úzkeho pohľadu, to znamená, aby nás našli na Google, alebo zo širšieho hľadiska, aby nás našli kdekoľvek na internete, ako napríklad na sociálnych sieťach. Ten úplne najširší pohľad je, že si nás ľudia ľahko zapamätajú, podľa nášho prístupu k zákazníkom alebo čokoľvek iné, čo vôbec nemusí súvisieť s onlinom, ale vďaka čomu sa nám zvýši návštevnosť na webe.
„SEO nie je výkonnostný kanál, je to v podstave brand building a s tým súvisí aj jeho náročná merateľnosť“
Pri SEO je veľmi náročné zistiť, kvôli ktorým aktivitám máme návratnosť investícii, nedá sa zistiť, či je to vďaka odkazom, textom atď. Väčšinou je to kombinácia všetkého a návratnosť nastáva až po dvoch rokoch.
Pomocou SEO dokážeme merať:
- nárast návštevnosti vo vyhľadávačoch,
- koľko nových odkazov za danú dobu vzniklo,
- či sa zvýšilo vyhľadávanie našej značky, čo súvisí s brandom
AKO SA ZMENILO SEO ZA POSLEDNÝCH 10 ROKOV?
Logika je stále rovnaké, ale detaily sú úplne iné. Prišli mobilné weby, sociálne siete, penalizácie za odkazy, za to, že na nás odkazuje niekto s nekvalitným webom. V roku 2010 sa SEO robilo len aby fungovalo. Neskôr prišli drastické zásahy zo strany Google a SEO konzultanti museli začať dodržiavať stanovené pokyny a SEO sa začalo robiť tak, ako bolo stanovené od základov, to znamená urobiť taký web, ktorý si zaslúži byť na popredných miestach vo vyhľadávaní.
„Pokiaľ chce byť človek na popredných miestach, musí pre to niečo spraviť, aby bol najlepší.“
AKÉ WEBY SÚ NA POPREDNÝCH MIESTACH?
- Ich prístup k zákazníkom je unikátny. Príkladom je napríklad Martinus, kde zamestnanci začali kresliť na balíky. Ľudia o tom začali hovoriť, začali o nich písať články, a oni si týmto off-linom zvýšili autoritu v očiach ľudí a tým pádom aj v očiach vyhľadávačov.
- Firmy ktoré predávajú produkty, robia si svoju prácu a správajú sa slušne k zákazníkom.
- Niekto, kto vymyslí niečo, čo predtým nebolo. Napríklad interaktívny spôsob nakupovania alebo novinky na e-shope, ktoré nemá nikto iný.
- Mobile ranking factor - weby, ktoré sú prispôsobené pre mobilné vyhľadávania získavajú body navyše za to, že sú prívetivé. Je dôležité mať dva indexy, jeden pre desktopové vyhľadávanie, jeden pre mobilné vyhľadávanie.
TECHNIKY, KTORÉ NIE SÚ ZNÁME, ALE MAJÚ ZAUJÍMAVÝ EFEKT:
- Broken link building - weby odkazujú na rôzne články a existujú nástroje, ktoré dokážu zistiť, ktoré články už neexistujú. My môžeme zistiť, o čom ten neexistujúci článok bol, napísať podobný článok na svojom webe a napísať tým webom, že ich odkazy už nefungujú, pretože článok na ktorý odkazujú už neexistuje. Zároveň im dáme ponuku, aby zmenili ich odkaz na ten podobný článok na našom webe.
- Tieňovanie konkurencie - sledujeme, kto všetko odkazuje na konkurenciu a snažíme sa získať odkaz.
AKO SPRÁVNE INVESTOVAŤ DO WEBU?
- Obsah
- Optimalizácia konverzného pomeru
- Technické riešenie, odstránenie prekážok
AKO SPRÁVNE INVESTOVAŤ DO SEO A PPC?
- Tam, kde je silná konkurencia v SEO a potrebujeme rýchly nárast, treba investovať do PPC
- Tam, kde nám nevadí dlhodobý proces, treba investovať do SEO
- Branding treba postaviť na blogu na obsahovej stránke, nie na produktoch
Teda nerozdeľujeme podľa kanálov, ale podľa toho v čom sú tie kanály skutočne dobré.
KEDY MÁ FIRMA MANAŽOVAŤ AKTIVITY IN HOUSE A KEDY MÁ VYUŽÍVAŤ OUTSOURCING?
Firma si najlepšie vytvára SEO sama, pretože ak si najme konzultanta na niečo, o čom nemá žiadne znalosti a nerozumie tomu, bude pre neho náročné vytvárať stratégie a vyhľadávať tematické weby a hľadať chyby v obsahu.
Záleží na tom, v akom štádiu sa firma nachádza.
- Ak je na začiatku, najlepšie je načítať si články, knihy, ísť na školenie a začať na tom pracovať sám. Zo začiatku ešte nemá financie na freelancera alebo agentúru a ak je téma príliš špecifická, je aj pre agentúru aj pre freelancerov náročné spraviť kvalitné SEO, ak o tom nemajú dostatočné znalosti.
- Keď sa firma rozbehne, je lepšie si najať freelancera, aby párkrát do mesiaca pomohol tam, kde odbornosť zamestnanca starajúceho sa o SEO končí. Nech vychytá odborné aj technické veci. Aj ekonomicky vychádza lepšie ako agentúra.
- Ak rast firmy pokračuje, môžu prehĺbiť spoluprácu s freelancerom alebo si najať agentúru, ktorá bude robiť omnoho viac vecí.
KAM SA SEO POSUNIE DO BUDÚCNOSTI?
Posunie sa vyhľadávanie pomocou iných médií, ako je hlasové vyhľadávanie. Veľmi obľúbené sú internetové videá, vytvárajú sa produkty, pomocou ktorých môžeme vyhľadávať veci, ako hodinky. SEO bude stále fungovať, len bude optimalizovať iné veci ako doteraz. Textové vyhľadávanie bude stále, ale inou formou. Všetko, čo sa bude vyhľadávať, bude stále treba optimalizovať, len tie metódy budú iné.
TRI ODPORÚČANIA NA ZÁVER:
- Pozrite sa do AdWords a zistite, aké sú najvyhľadávanejšie frázy z tých produktov, ktoré máte na webe.
- Podľa toho si upravte aspoň titulky a nadpisy stránok.
- Investujte do vlastného obsahu - blog, sociálne siete.